Deň Sv. Lazára
Drahí bratia a drahé sestry,
v dnešný deň 17. decembra si pripomíname meniny Lazára, ktoré meno nosí i patrón nášho Rádu sv. Lazár. Meno Lazár má hebrejský pôvod a vychádza z mena „Elʿāzār“, čo znamená „Boh pomohol“ alebo „Božia pomoc“. Meno Lazár má hlboký duchovný a historický význam, ktorý z neho robí silné a nadčasové meno. Nositelia mena Lazár sú často považovaní za charizmatických a odhodlaných jednotlivcov, ktorí vnášajú pokoj a nádej do svojho okolia. Lazár je ideálnym menom pre tých, ktorí si cenia vieru, stabilitu a duchovnú hĺbku.
Sv. Lazár bol priateľom Ježiša. O láske Ježiša k Lazárovi svedčí aj text Evanjelia podľa sv. Jána. Lazárova sestra Mária poslala Ježišovi tento odkaz:“ Pane, ten, ktorého miluješ, je chorý.“ A keď Ježiš prišiel k Lazárovmu hrobu evanjelista uvádza, že Ježiš zaslzil. A Židia, ktorí tam boli prítomní povedali: „Hľa, ako ho miloval!“
Drahí bratia a drahé sestry, nechajme sa aj my objať láskou Ježiša Krista. Otvorme mu svoje srdcia, mysle i duše, aby ich rozpálil ohňom svoje Lásky, ktorá sa najviac prejavila na dreve Kríža. A takto posilnení Jeho milosťou sme mohli napĺňať dielo a poslanie nášho Rádu a byť nápomocní núdznym a potrebným. Na príhovor sv. Lazára nech nás i našich blízkych sprevádza nielen dnes ale v každej chvíli nášho bytia hojné Božie požehnanie a milosrdenstvo a ochrana Presvätej Bohorodičky.
Požehnaný čas adventu.
Atavis et Armis
Chev. Mgr. Rudolf Králik, KLJ
kancelár
UDALOSTI
- MESSAGGIO DI AUGURI DI SUA EMINENZA L’ARCIVESCOVO ANTONII, ECLJ, METROPOLITA DELL’EUROPA OCCIDENTALE E CENTRALE DEL PATRIARCATO ORTODOSSO DI BULGARIA CAPPELLANO DEL GRAN BALIATO DI SICILIA PER L’ELEZIONE A SOMMO PONTEFICE DI SUA SANTITÀ LEONE XIV 14. mája 2025
- S nádejou k jednote: Zvolenie Leva XIV. ako nového pápeža 9. mája 2025
- Pápež LEV XIV 9. mája 2025
- THE CHURCH OF SAN LAZZARO IN PAVIA 4. mája 2025
- NEW PUBLICATION OF THE INTERNATIONAL ACADEMY OF THE ORDER OF SAINT LAZARUS 29. apríla 2025